Szkoły zawodowe znowu powracają do obiegu, czyli jak poradzić sobie z niezwykle ciężkim wyzwaniem, jakim na pewno jest wybór drogi kariery?

Posted on 10/08/2018 11:10am

Wiele ekspertów zauważa, że w ostatnich latach ilość ludzi decydujących się na edukację wyższą wzrasta niesamowicie szybko. Badania przepowiadają nawet, iż za parę lat okaże się, iż większa część absolwentów wybiera karierę na uniwersytetach. Nic więc dziwnego, w tym iż wiele ludzi postanawia jednak wybrać jedną z wielu szkół zawodowych, która zapowiada przyuczenie do wybranej profesji oraz wydanie specjalnego certyfikatu uprawniającego do wykonywania obranego przez nas zajęcia. Dlatego też ilość szkół zawodowych nieustannie się zwiększa.

Kucharz
Author: Your Mildura
Source: http://www.flickr.com
Żeby to sprawdzić wystarczy tylko skorzystać z cudu dwudziestopierwszowiecznej techniki, którym z pewnością jest sieć on-line. Wystarczy bowiem tylko wpisać w lubianą wyszukiwarkę frazę typu: zawodówka kucharz Warszawa, czy też zawodówka fryzjerska warszawa, a na naszych monitorach ukaże się ogrom ofert rozmaitych placówek. Jednak jeśli interesuje nas właśnie hasło: zawodówka kucharz Warszawa, Wrocław, czy Poznań będzie koniecznym kierunkiem wyprawy, bo w większych miejscowościach oferta tego rodzaju jest zwyczajnie większa. Co więcej statystyki pokazują, że zawodówka fryzjerska warszawa, ma znacznie wyższy poziom edukacji niż jej odpowiedniczka z mniejszego miasta. Mnóstwo ekspertów zachęca dzisiejszą młodzież to stosowania właśnie owych rozwiązań, a jest to sprowokowane tym, że teraz mamy ogromny deficyt takiego rodzaju specjalistów, którzy znają się na swojej profesji. Dlatego też praktycznie w zapomnienie odeszła mylna już wizja szkoły zawodowej jako gorszej alternatywy dla szkół licealnych. Jest to przemiana bardzo pozytywna, bo nasze społeczeństwo nie miałoby możliwości funkcjonowania bez ludzi, którzy są wykształcone w profesji, którą lubią wykonywać.

Oczywistym jest, że fryzjerstwo i gastronomia to nie jedyne profesje w owych szkołach wykładane, ponieważ w znaczniejszych miastach oferta jest naprawdę ogromna, tak że prawie każdy kandydat odnajdzie coś idealnego, co będzie dobrze odpowiadało jego wymaganiom. Jak więc wyraźnie widać drogi zawodowe nie kończą się na szkole licealnej i technikum, bo opcji istnieje o wiele więcej. Z tego też powodu jeżeli czujemy, iż edukacja - nauka chińskiego na studiach jest czymś nie dla nas być może warto zastanowić się nad pomysłem szkół zawodowych.