Rozliczenie PIT – oddanie jednego % podatków na OPP

Posted on 29/01/2018 12:41pm

Co roku przez pierwsze miesiące zaczyna się szaleństwo związane z rozliczeniami podatkowymi. Został na to wyznaczony czas do końca kwietnia, a jeśli będzie wtedy wolne, to do pierwszego roboczego dnia w maju. Osoby jakie w tym terminie nie zdążą mają spory problem, ponieważ będą się musiały ze swojego spóźnienia wytłumaczyć przed urzędem, a być może czekać je także będzie jakaś kara finansowa.

Zresztą najróżniejszych instytucji, jakim przekazać można pieniądze jest naprawdę sporo, i z pewnością każdy znajdzie kogoś, komu będzie chciał pomóc.

Przed wyborem organizacji pożytku publicznego warto poznać ich cele, przeczytać opis i zapamiętać nr KRS, ponieważ dzięki temu można zyskać bezpośredni wpływ na cele swych środków. Dużą liczbę przykładów dobrych pomocy , a także poradnik, jak krok po kroku przekazać 1 %, da się wyszukać w necie wpisując choćby komu 1 %. Warto wiedzieć, że darowizna 1% może być przeznaczona nie jedynie na ogólne cele organizacji pożytku publicznego, ale może być oddana także dla osób fizycznych i wszelakich kolejnych jednostek organizacyjnych działających na podstawie właściwych reguł, o ile wyłącznie ich prawidłowe cele zawarte w statucie obejmują właśnie ewentualność prowadzenia takiej działalności pożytku publicznego. Zatem komu 1% (zobacz na stronie)? Możliwe jest go przeznaczyć przykładowo na pewne osoby wymagające chociażby kosztownego, profesjonalnego leczenia, ale także po lokalne albo większe kluby sportowe, fundacje zajmujące się edukacją bądź schroniska dla zwierząt. Jest to tak naprawdę wysoce efektywny i nieskomplikowany sposób na pomoc dla ludzi potrzebujących oraz decydowanie o przeznaczeniu własnych środków. Wybór zależy w każdej sytuacji od podatnika.

Specjalistyczne urządzenia. Sprzęt leczniczy należy do najważniejszych i najbardziej kosztownych wydatków organizacji dla dzieci. Duża cena różnego typu aparatur a także sprzętu diagnostycznego jest jednak warta swej ceny – bez zastosowania wielu z tych urządzeń podopieczni fundacji (czytaj) nie zdołaliby powrócić do zdrowia. Pieniążki wydawane są również na lekarstwa, wsparcie socjalne, rehabilitację, szkolenia dla medyków.

Aby to zrobić, po obliczeniu należytego podatku trzeba obliczyć jeden procent tej kwoty, zaokrąglić do całych dziesiątek groszy i wpisać ją w dobrym polu formularza PIT. Oprócz tego należy napisać nazwę wybranej organizacji oraz jej numer KRS. Ofiarowana suma będzie wpłacona do danej organizacji w przeciagu 3 miesięcy od złożenia rozliczenia. Należy pamiętać, iż 1% można przekazać wyłącznie w tych zeznaniach PIT, które są złożone w nieprzekraczalnym terminie. Podatnik nie może podzielić własnego 1% między kilka różnorodnych organizacji pożytku publicznego.