Pneumokoki - szczepionki dla maluchów

Posted on 28/12/2018 7:21am

Ostatnimi laty słyszy się coraz częściej głosy, promujące pogląd nieszczepienia najmłodszych dzieci na różnego rodzaju schorzenia. Lecz póki większość specjalistów nie popiera takiego podejścia, lepiej zapobiegawczo zabezpieczyć nasze dziecko, zwłaszcza przed pneumokokami. Są to bakterie, które przenoszą się drogą kropelkową, wywołując u części zainfekowanych bardzo poważne schorzenia. Z tego powodu słuszniej nie szafować zdrowiem (a czasami nawet życiem) swojej pociechy, i zaszczepić ją jak najszybciej.

Bardzo niebezpieczne są powikłania po zakażeniu pneumokokami, zdarza się niedosłuch czy padaczka. Natomiast w skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się zgonem dziecka. Jeżeli wydarzy się wstrząs septyczny, to śmiertelność dochodzi do 50 procent. Dlatego tak wiele mówi się o konieczności szczepień przeciw pneumokokom. Szczepienie pneumokoki (zobacz) nie jest refundowane. Natomiast tutaj także do głosu dochodzą przeciwnicy szczepień. Straszą oni przed nop, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Są to zaburzenia, jakie mogą wystąpić po szczepionce. Takich reakcji organizmu może być wiele, od zwykłych obrzęków i zaczerwienienia, po gorączkę, drgania organizmu, a w ciężkich przypadkach również wstrząs anafilaktyczny albo posocznica. Jednak te najtragiczniejsze w skutkach powikłania, występują o wiele rzadziej aniżeli ciężkie przypadki chorób przez pneumokoki.

Szczepionka na pneumokoki - kiedy szczepić?
Author: Andres Rueda
Source: http://www.flickr.com
Pneumokoki kiedy szczepić (sprawdź pełną ofertę na tej stronie)?
Bakterie te, są najbardziej niebezpieczne dla maluchów do drugiego roku życia, gdyż wtenczas ich układ immunologiczny nie jest za bardzo zaawansowany i nierzadko nie radzi sobie z wszelkimi schorzeniami. A zakażenie może doprowadzić do ciężkiej sepsy, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym także płuc, choroby ucha środkowego i grona odmiennych, niebezpiecznych chorób. Lekarze doradzają, żeby szczepienia przeciwko pneumokokom uskuteczniać w początkowym kwartale życia malca, żeby jak najprędzej był zabezpieczony. Występują dwa różne medykamenty - dla maluchów do drugiego roku życia i tych starszych, mają działanie odmienne, bowiem w zależności od wieku smyka, jego układ immunologiczny w inny sposób reaguje na różne preparaty.

Jeśli chodzi o to jak poznać chorobę, to musimy zaznaczyć, że wiele będzie zależało od jej ulokowania oraz wieku schorowanej osoby. Nie mniej pneumokoki objawy dają na początku dosyć ciężko rozpoznawalne, gdyż ma szansę zjawić się gorączka, wymioty, biegunka, płaczliwość u dzieci, duszności, brak apetytu, a to wszystko w pierwszej kolejności ma szansę być pomylone z kolejnymi schorzeniami takimi jak zapalenie ucha, które wtedy również ma szansę wystąpić. Dlatego tak ważne będzie to, by przy tego rodzaju objawach jak najszybciej wybrać się do doktora, ponieważ tylko on ma szansę wydać właściwą opinię, a choroba ta postępuje szybko i może być tragiczna w skutkach.

Ochraniają one przed zakażeniem najbardziej znanymi rodzajami pneumokoków, które bardzo często wywołują choroby inwazyjne. Kolejny typ to szczepionki polisacharydowe, jakie można stosować dopiero po skończeniu drugiego roku życia. Bronią organizm przed zakażeniem dwudziestoma trzema najbardziej częstymi rodzajami pneumokoków, które w naszym kraju są odpowiedzialne za około 80% zakażeń inwazyjnych. Jak widzimy jest to temat, jaki dotyczy ogromnej ilości osób.

Nie zwlekaj! Jeżeli zaintrygowały Cię opublikowane tutaj wiadomości, to czytaj informacje (http://nowafarmacja.com.pl/), który przygotowaliśmy dla Ciebie w tym linku. W nim znajduje się sporo informacji.

Nie możemy go przez to lekceważyć.