O konwencjonalnych zastosowaniach drewna, a także o współczesnych rozwiązaniach dekoratorskich albo konstrukcyjnych, które podsuwają projektanci

Posted on 30/03/2016 12:00pm

Choć w XXI stuleciu dostępnych jest wiele materiałów, z których potem powstają rozmaite sprzęty, czy ogólniej mówiąc dobra, to jednakże póki co kariera drewna wcale się nie skończyła. Wręcz przeciwnie, rzemieślnicy wynajdują dla drewna sosnowego całkiem nowe zastosowania. Na przestrzeni lat bez przerwy zmieniały się technologie, a dzisiaj w prywatnych mieszkaniach i budynkach administracji publicznej zobaczymy drewno w formie paneli, płyt OSB albo barierek. Na szczęście przygotowano także specjalne impregnaty, dzięki którym przedmioty wyprodukowane z drewna są o wiele lepiej zakonserwowane.

tartak w urszulewie - praca
Author: Kopp
Source: Kopp
Piękna podłoga drewniana jest teraz w zasadzie artykułem luksusowym, ponieważ najczęściej zamawiamy panele, które, by tak rzec, są materiałem drewnopochodnym. Chociaż dębowe deski wyglądają o dużo ładniej, a do tego są trwalsze, to jednak akurat tu przeważają argumenty czysto ekonomiczne - za zwykłe panele zapłacimy grosze. Równie dobrym wyborem jest również parkiet bądź misterna mozaika, lecz koszt zakupu takiej podłogi znacznie wzrasta. Bądź co bądź, nasza wspaniała podłoga drewniana nie pozostaje jedynym drewnianym elementem wystroju mieszkalnych wnętrz. Oprócz sosnowych mebli w poszczególnych pomieszczeniach, a zwłaszcza w kuchni można znaleźć dużo najróżniejszych praktycznych gadżetów, które dodatkowo stanowią ważny element dekoracji. Mowa tutaj o drewnianych donicach, łyżkach czy ładnych i błyszczących nowością pudełeczkach na torebki herbaty. Tymczasem całkowicie odrębną sprawą jest projektowanie konstrukcji, które później możemy zobaczyć na zewnątrz domów. Dla przykładu, dobrą inwestycją na przyszłość są drewniane place zabaw dla dzieci. Starannie pomalowane i zaimpregnowane domki, karuzele oraz pozostałe sprzęty będą służyły przez lata i oczywiście będą o wiele lepiej wyglądać niż te wykonane z innych materiałów. W ten sposób tradycyjny plac zabaw staje się w rzeczywistości wizytówką osiedla albo małego miasta.

Niełatwo byłoby w tak skrótowym eseju napisać o wszystkim, stąd ograniczyliśmy się tutaj jedynie do opisania wybranych pozycji. Trzeba jednak pamiętać, że pomysłowość ludzka nie zna granic, więc w przyszłości z pewnością powstaną zupełnie nowe przedmioty, których my dziś nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. I chociaż zostaną wynalezione nowe surowce, to tradycyjne drewno raczej będzie nadal używane, i to nie jedynie w budownictwie.