O czym pamiętać należy podczas wypełniania zeznania podatkowego, komu można przekazać 1 procent podatku.

Posted on 28/01/2019 7:25am

Co roku w ciągu pierwszych miesiącach zaczyna się zamieszanie związane z rozliczeniami podatkowymi. Ustawodawca przeznaczył na to czas do ostatniego dnia kwietnia, a jeżeli wypada to weekend, to do pierwszego dnia roboczego maja. Osoby które w tym terminie nie zdążą mają spory problem, bowiem będą się musiały ze swojego spóźnienia wytłumaczyć przed urzędnikami, a zapewne również je będzie czekać jakaś kara finansowa.

Czasu jest na tyle dużo, bo aż cztery miesiące, że każdy komu będzie się chciało zdąży bez żadnego problemu. Rzecz jasna zdarzają się sytuacje losowe, gdy na przykład ktoś na dłuższy okres czasu poszedł do szpitala i nie miał możliwości wypełnienia deklaracji, jednak przeważnie będzie to po prostu kogoś zaniedbanie. A przecież wypełnienie deklaracji nie będzie jakoś specjalnie trudne, bowiem w internecie jest wiele programów, przy pomocy jakich można to zrobić. Także duża część rachunkowych biur oferuje też możliwość rozliczenia wszystkiego, przy najprostszych przypadkach ceny będą się już zaczynać od kilkunastu złotych.

Podczas przygotowywania deklaracji poza wyliczeniem wszystkich kwot pamiętać również należy o tym, aby nie omijać rubryki z kwotą 1 procenta podatku. Taka możliwość została zaproponowana już w roku 2004, i na mocy odpowiednich ustaw każdy podatnik może ten symboliczny procent podarować którejś z uprawnionych instytucji. Przykładowo może to być jakaś fundacja dla dzieci, placówka opiekuńcza czy stowarzyszenie sportowe, ważne jest tylko, aby znajdowała się na liście uprawnionych podmiotów.

Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić, komu przekazać 1 podatku, to takie listy bez problemów można znaleźć w sieci internetowej, a większość instytucji które na nich są również umieszcza informację w swoich internetowych serwisach. Aktualnie samo podarowanie jednego procenta jest bardzo proste. Wystarczy w odpowiednim miejscu w formularzu wpisać unikalny numer instytucji, a realizacją przelewu zajmie się już urząd skarbowy. Jeżeli ktoś chciałby dokładniej określić, na co przeznaczone mają być jego pieniądze, to także na picie będzie mógł to zrobić.