Jak zmieniła się współczesna kinematografia przez ostatnie lata, jak piractwo wpłynęło na branżę filmową.

Posted on 06/04/2018 12:00am

Filmy stanowią nierozerwalną część naszej kultury, i od wielu długich lat dokumentują codzienne wydarzenia, pokazują historię, ale też uczą, straszą i bawią. Na przestrzeni lat powstało wiele filmowych hitów, które po dziś dzień ogląda się z wielką przyjemnością. Przemysł filmowy mimo dużych zmian cały czas trzyma się mocno.

Filmy
Author: Fachstellen für Öffentliche Bibliotheken NRW
Source: http://www.flickr.com
Najlepsi aktorzy zarabiają za rolę wiele milionów euro, lecz tego typu wydatki przeważnie będą się zwracać nawet w kilka dni po dacie premiery. Wydawać by się mogło, że widzowie oglądali już wszystko, ale jednak co roku producentom udaje się ich zaskakiwać albo jakimś niezwykłym pomysłem, albo niesamowitymi efektami wizualnymi. I potem z utęsknieniem czeka się na filmowe premiery, które przyciągają do sal kinowych rzecze kinomanów i generują wielkie zyski, i to nawet mimo coraz bardziej powszechnego piractwa. Jak się okazuje, ludzie nadal bardzo chętnie chodzą do kin, nie tylko dla oglądnięcia dobrego filmu, ale też przyjemnego spędzenia wolnego czasu. Rzecz jasna piractwo cały czas jest, więcej na stronieale większość kin bardzo dobrze się trzyma i nie będzie narzekać na swoją sytuację.

Oglądane nielegalnie filmy są oczywiście dużym problemem, spędzającym filmowcom sen z oczu, bo to właśnie oni z reguły marudzą na to zjawisko. Faktem jest, że najnowsze filmy można w sieci oglądnąć dużo wcześniej, niż odbywa się ich oficjalna premiera w kinach. Lecz przeważnie jakość takich filmów nie należy do najlepszych, często są one nagrywane w kinowych salach, więc komfort oglądania będzie pozostawiał wiele do życzenia. Są rzecz jasna osoby, którym nie będzie to przeszkadzać i nawet jeżeli niedużo zobaczą na ekranie, to się będą chwalili, że widzieli najlepsze polskie filmy. Zaryzykować jednak można stwierdzenie, że osoby takie i tak nie poszłyby do kina, więc tak naprawdę na tym, że oglądnęli oni ściągnięty z sieci film nikt wiele nie traci. Prawdziwi miłośnicy dobrego filmu na pewno docenią krystaliczny obraz, przestrzenny dźwięk i wygodne fotele, i jednak raz na jakiś czas odwiedzą prawdziwe kino.