Jak prawidłowo rozpoznać ukąszenie kleszcza?

Posted on 05/12/2018 7:24am

Wiosna to moment, kiedy zauważa się dużą ilość ugryzień wszelkiego rodzaju insektów. Szczególnie łatwo da się zmylić np. ukąszenie przez komara z ugryzieniem kleszcza przynajmniej na początku. Dlatego tak istotna jest orientacja nie tylko na temat samego odczynu, ale również działania, jakie trzeba rozpocząć w dalszej kolejności. Każdy dorosły człowiek musi rozpoznać postać i typowe cechy rumienia wędrującego. Oto kilka podpowiedzi, które powinny pomóc rozróżnić zaróżowienie na skórze po ukąszeniu komara od rumienia wędrującego.

kleszcze - las
Author: Mig Gilbert
Source: http://www.flickr.com
Szybka pomoc po ugryzieniu kleszcza jest nieodzowna, ponieważ niewłaściwe podejście może wywoływać groźną chorobę, czyli boreliozę. Właśnie powiększające się zaróżowienie na skórze jest jednym z jej sygnałów. Ugryzienie kleszcza powoduje odczyn, który objawia się szybko powiększającym się zaróżowieniem. Jednak należy pamiętać, że nie za każdym razem ugryzienie kleszcza powoduje krętkowicę kleszczową, ale w każdorazowym przypadku najistotniejsza jest zapobiegliwość, dlatego też każdy ugryziony powinien zrobić test na boreliozę. Ślad może być skutkiem reakcji uczuleniowej na ukąszenie, dlatego też rumień po kleszczu nie uaktywnia się u wszystkich ukąszonych osób.Zatem jak prawidłowo rozpoznać symptomy powstające z rumienia wędrującego? Głównie zaczerwienienie będzie się w błyskawicznym tempie rozrastało np. w krótkim czasie uzyska średnicę 5 cm. Może uaktywnić się pieczenie i świąd, ale nie za każdym razem musi tak być. U grupy osób pojawiają się inne symptomy np. przykładowo boleści stawów, mięśni, ból głowy i zwiększona praca mięśnia sercowego. Rumień wędrujący to czerwony znak wokoło, którego tworzy się czerwony pierścień.

Ugryzienie kleszcza to stan, który musi być kontrolowany przez lekarza, ponieważ rumień wędrujący często znika po miesiącu bez względu na to czy był leczony czy też nie, ale borelioza może się ujawnić po jakimś czasie. Na początku zaczerwienienie umiejscawia się w obszarze ugryzienia, ale w późniejszych etapach przemieszcza się przykładowo na okolicę ud, pośladki, obszar głowy,pachwiny, pachy, a także pod kolana. Jeśli test na boreliozę jest pozytywny to konieczna będzie kuracja antybiotykowa.