Czemu nie powinno się spóźniać ze złożeniem swojego pitu, na co przeznaczyć można swój 1% podatku.

Posted on 15/01/2018 1:43pm

Im bliżej końcówki kwietnia, tym więcej w prasie, radiu i telewizji pojawia się informacji o zbliżającym się końcu rozliczeń podatkowych. Bo właśnie wtedy mija okres, kiedy trzeba wysłać do urzędu skarbowego podatkowe zeznanie. Jeżeli ostatni dzień kwietnia przypada na weekend, to wówczas pit przesłać będzie można w pierwszym dniu maja, w każdym innym przypadku data ta jest ostateczna.

Rozliczanie PIT - jak zrobić to dobrze?
Author: Chris de Kok
Source: http://www.flickr.com
Nie należy tego lekceważyć, gdyż za spóźnienia grożą poważne konsekwencje, a na pewno konieczność składania wyjaśnień. Czasu na przygotowanie zeznania jest naprawdę dużo, bo w końcu cztery miesiące, i jeżeli ktoś dokumentów nie wyśle w terminie, to najczęściej przez własną głupotę. Jeżeli z jakiś powodów ktoś miałby problem ze zdążeniem, to dużo lepiej będzie przesłać wstępnie przygotowane zeznanie i potem złożyć korektę, niż nie złożyć żadnego i narazić się na wysokie kary. A jeśli chodzi o wypełnienie pita również nie powinno być problemów, bo różnych możliwości do tego naprawdę będzie sporo.

Większość osób będzie miała na tyle proste rozliczenia, że bez żadnego problemu sobie sama poradzi z obliczeniem wszystkiego. Niezwykle przydatny jest w tym na przykład jakiś darmowy program pit, do którego wystarczy podać wszystkie dane personalne, przepisać dokumentów, które się otrzymało kwoty i wszystko co wymagane zostanie policzone. Tak przygotowane zeznanie można wydrukować albo przepisać, a następnie złożyć je w urzędzie skarbowym. Najnowsze wersje tego typu programów mają też możliwość wysyłania elektronicznego formularzy, całkiem sporo osób zaczęło już korzystać z takich możliwości.

Podczas wypełniania zeznania pomyśleć warto o tym, żeby odpowiednio zagospodarować jeden procent podatku. Możliwość dania tej kwoty dla jednej z uprawnionych do tego instytucji jest możliwa od kilkunastu lat, i naprawdę należy z niej skorzystać. Taki 1% dla chorych dzieci, przekazany przy zeznaniu może pozwolić na przykład na kupno wyposażenia leczniczego czy kosztowne zabiegi.

Zresztą rozmaitych instytucji, którym przekazać można pieniądze jest rzeczywiście dużo, i na pewno każdy znajdzie kogoś, komu będzie chciał pomóc.