Z jakich powodów kleszcze są takim zagrożeniem dla ludzi, jakimi sposobami wykryć można boreliozę.

Posted on 18/09/2018 7:22am

Większość osób śmiertelnie boi się dużych zwierząt, ale w rzeczywistości to nie one są najgroźniejsze. Znacznie większe niebezpieczeństwo niesie na przykład spotkanie z maleńkimi owadami czy pajęczakami, jakie albo posiadają zabójczy jad, albo mogą zarazić jakąś groźną chorobą.

W naszym klimacie nie ma wprawdzie niebezpiecznych pająków, lecz bardzo duży problem stanowią kleszcze. Łagodne i ciepłe zimy, bez dużych mrozów i mała ilość naturalnych wrogów spowodowały w ostatnim czasie niesamowity tych pajęczaków. Aktualnie można je spotkać w zasadzie wszędzie, nawet miejskie parki i place zabaw nie (zobacz przejdź do serwisu) są od nich wolne, a spotkanie z nimi może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Jeżeli się na nią trafi, to trzeba bezzwłocznie zacząć leczenie, najczęściej odpowiednią kuracją antybiotykową. Aby to badanie było wiarygodne, to należy w odpowiednim czasie dostarczyć pajęczaka do laboratorium, a nie zawsze będzie taka możliwość. Jeżeli się go nie (zobacz inne wątki tutaj) zbada, to trzeba obserwować, czy nie zaczną się pojawiać jakieś niepokojące objawy, można też po pewnym czasie samemu zrobić odpowiednie borelioza testy.

kleszcz - perspektywa
Każde wkłucie kleszcza może być niebezpieczne, bo są one nosicielami wielu niebezpiecznych chorób. Na kleszczowe zapalenie opon mózgowych wręcz można umrzeć, lecz na szczęście dostępna jest na nie szczepionka. Niestety szczepionki póki co nie ma na boreliozę, kolejną chorobę przenoszoną przez te pajęczaki. Zaczęcie wcześnie leczenia daje dużo więcej szans na wyleczenie, lecz nie każdy z kleszczy nią będzie zarażał i nie każde zakażenie daje charakterystyczne objawy. Jeśli więc ktoś został ukąszony i nie chce bez potrzeby brać antybiotyków, to powinien zrobić badanie kleszcza w celu wykrycia bakterii.

Kleszcze można spotkać między wiosną a jesienią, mając kilka różnych form, z których każda potrzebuje napić się krwi. Wbrew powszechnie panującym opiniom nie skaczą one z wysoka, lecz siedzą na nisko położonych krzewach, gałęziach czy trawie. Jeżeli zwierzę albo człowiek się o to otrze, to zaczepiają się na nim, szukają najlepszego miejsca na skórze i zaczynają żerować.