Co czyha na nas letnią porą – kilka zwykle mających miejsce przypadków

Posted on 04/03/2019 7:27am

Lato, to pora roku, gdy o wiele więcej i częściej możemy pobyć na świeżym powietrzu i radować się obecnością słońca i wyższych temperatur. Można na bieżąco uprawiać sport, wylegiwać się na hamaku czy grillować razem z bliskimi pod lazurowym niebem. Zwykle więc ta pora roku kojarzy się nam bardzo przyjemnie i chcielibyśmy, żeby trwała jak najdłużej. Jednakże w lecie czekają na nas również rozmaite zagrożenia. Jakie?

Kleszcz
Oczywiście zanim wybierzemy się do lasu, powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty i akcesoria, jakie będą przydatne z chwilą, kiedy będziemy chcieli rozbić biwak i zorganizować dla siebie miejsce wypoczynku. Niezwykle istotne jest także zabranie odpowiedniej odzieży – sandałki czy koszulki na ramiączkach mogą nie być odpowiednim rozwiązaniem. Lepiej nałożyć solidne buty i lepsze okrycie, zważywszy, że las doskonale chroni przed nadmiarem gorąca i zazwyczaj temperatura na jego terenie jest dużo niższa, niż gdzie indziej. Okrycie jest ważne również dlatego, że w lesie pojawia się więcej najróżniejszych owadów i podobnych stworzeń, jakie mogą nas ukąsić i zrobić tym samym niepotrzebne problemy. Warto na pewno – zwłaszcza już po opuszczeniu lasu – wykonać badanie kleszcza, żeby wyeliminować zachorowanie na znaną beroliozę, która występuje coraz częściej. Jest to choroba, która może mieć duże konsekwencje dla naszego organizmu, stąd też jeżeli chodzi o taką chorobę jak borelioza (sprawdź czym jest borelioza ilads) testy (www), szczególnie po leśnym biwakowaniu, są konieczne.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych problemów jakie są w stanie nieść ze sobą ataki kleszczy jest borelioza - epidemiczna choroba wywoływana przez bakterie Borrelia, jakie są przenoszone między innymi przez kleszcze z rodziny Ixodes. Objawy boreliozy są podobne do wielu innych chorób, co jest wyjątkowo niebezpieczne, gdyż wiele osób lekceważy początkowe oznaki tej przypadłości. Tymczasem borelioza jest w stanie zaatakować niemal każdy narząd w naszym ciele - mózg, układ nerwowy, mięśnie bądź też stawy a nawet serce. Należy zatem mieć na uwadze to czy na naszej skórze nie ma żadnych nieporządanych pasażerów “na gapę”. Dobrze jest przeprowadzić właściwe badanie kleszcza jeśli znajdziemy kleszcza np. po przechadzce w lesie. Kiedy chcemy być pewni, że nie zostaliśmy właśnie zarażeni boreliozą, to powinniśmy przeprowadzić wspomniane badanie w odpowiednich ośrodkach. Jeśli mowa o temacie jakim jest borelioza testy, mamy możliwość wykonać w dowolnym Punkcie Pobrań. Należy pamiętać, iż wczesne działanie na które się zdecydujemy jest w stanie uratować nasze zdrowie a wielu przypadkach również i życie. Wygląda to tak, ponieważ właściwie wcześnie przeprowadzona diagnostyka (dzwonienie w uszach) daje sporą szansę na wyzdrowienie a tym samym uniknięcie powikłań i kolejnych kłopotów wynikających z tej choroby - kliknij tutaj.

Ugryzienie kleszcza to stan, który musi być kontrolowany przez lekarza, dlatego, że rumień wędrujący najczęściej zanika po miesiącu bez względu na to czy był leczony czy nie, ale borelioza może się ujawnić po jakimś czasie. W początkach zaczerwienienie pojawia się w punkcie ugryzienia, ale w kolejnych stadiach przemieszcza się przykładowo na uda, pośladki, głowę,pachwiny, pachy, a także pod kolana. Jeżeli test na boreliozę wyjdzie pozytywny to konieczna będzie kuracja antybiotykowa.

Kleszcze można spotkać między wiosną a jesienią, mając kilka różnych form, z których każda będzie się musiała napić zwierzęcej krwi. Wbrew powszechnym opiniom nie skaczą one z wysoka, lecz przesiadują na nisko położonych krzewach, gałęziach czy trawie. Jeżeli zwierzę albo człowiek się o to otrze, to przechodzą na niego, szukają najlepszego miejsca na skórze i się wkłuwają.