Biwak podczas lata – jak się właściwie przygotować?

Posted on 29/01/2018 12:28pm

Nawet jeżeli latem nie udajemy się do odległych krajów, na kilkunastodniowy urlop, warto zaplanować sobie ciekawe wycieczki, choćby po okolicznych terenach. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład letni biwak w lesie czy też na leśnych łąkach, na jaki może udać się w zasadzie każdy z nas, wystarczy tylko wszystko uprzednio odpowiednio rozplanować.
Leśny biwak może być świetną przygodą, szczególnie w bardzo upalne dni, gdy wszyscy szukamy więcej cienia, by zabezpieczyć się przed dużą ilością promieni słonecznych. Las to dobre miejscu na tego typu „ucieczki”, chociaż oczywiście musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, których należy się trzymać przygotowując tego rodzaju wyprawę.

fotka - dziecko
Author: jurek_jjt
Source: http://www.flickr.com
malowidło - dziecko
Author: jurek_jjt
Source: http://www.flickr.com
Rzecz jasna zanim udamy się do lasu, warto zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy i akcesoria, które przydadzą się w momencie, kiedy będziemy chcieli rozbić biwak i przygotować sobie miejsce wypoczynku. Niezwykle istotne jest także zabranie stosownej odzieży – klapki czy koszulki na ramiączkach mogą nie być odpowiednim rozwiązaniem. Lepiej założyć solidne buty i lepsze okrycie, zważywszy, że las doskonale chroni przed nadmiarem promieni słonecznych i przeważnie temperatura na jego obszarze jest znacznie niższa, niż gdzie indziej. Okrycie jest istotne także dlatego, że w lesie występuje więcej najróżniejszych owadów i podobnych stworzeń, które mogą nas ukąsić i spowodować tym samym niepotrzebny kłopot. Warto na pewno – szczególnie już po wyjściu z lasu – wykonać badanie kleszcza, by wyeliminować zachorowanie na znaną beroliozę, która występuje coraz częściej. Jest to dolegliwość, jaka może mieć duże konsekwencje dla naszego organizmu, dlatego jeśli chodzi o taką chorobę jak borelioza testy, szczególnie po leśnym biwakowaniu, są niezbędne.

Oczywiście udając się do lasu nie zapomnijmy o takich ważnych akcesoriach jak mapa, scyzoryk, czy apteczka pierwszej pomocy. Warto zresztą wcześniej przygotować szczegółową listę przedmiotów, które będą niezbędne i ułatwią zorganizowanie naprawdę atrakcyjnego wypoczynku. Zabawa może być w praktyce doskonała, dlatego warto się na nią zdecydować, zwłaszcza, jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji uczestniczyć w biwaku.